Haber

Personeli 5 milyon liralık hırsızlıkla suçlayan iskendercilerin davasında mütalaa beklenecek

BURSA’da 155 yıl önce kurulan ‘İskenderoğlu Kebap’ı işleten ailenin 4’üncü nesil temsilcileri Kayhan ve Oğuzhan İskenderoğlu kardeşlerin, personelin 5 yılda 5 milyon lirayı adapsız aldıkları iddialarıyla ilgili yargılamaya devam edildi. Sanık avukatları, eksper raporunun yalnızca kamera kayıtları üzerine odaklandığını belirtip, şirketin vergi kaçırdığı iddiasıyla mali kayıtlarının incelenmesini ve tekrar rapor aldırılmasını talep etti. Müşteki avukatı ise  “Hakim bey, biz değil vergi kaçırmak; çalışanlarımızın çaldıkları paraların vergisini dahi ödedik” dedi. Duruşma, savcının mütalaa vermesi için ertelendi.

Bursa’da, 1867 yılında Mehmet Oğlu İskender tarafından kurulan ‘İskenderoğlu Kebap’ı işleten ailenin 4’üncü nesil temsilcileri Kayhan ile Oğuzhan İskenderoğlu kardeşler, çalışanlarının bir kısmının adapsız yollarla müşteriden para aldığı tezi üzerine inceleme başlattı. Güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen kardeşler, mutfaktan çıkışı yapılan porsiyonları sayıp, gelir- giderleri karşılaştırınca kasada 1 günde 5 bin lira eksik girdi saptadı. Kabahat duyurusunun ardından işletmedeki güvenlik kameralarının 4 bin saatlik imaj kaydını inceleyen polis, 12 çalışanı gözaltına aldı. Şüpheliler, tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı. Yapılan soruşturma sonrası iş yerini 5 yılda 5 milyon 137 bin lira ziyana uğrattıkları öne sürülen F.A., İ.Y., M.K., E.Ç., E.Ç., G.G., İ.Y., K.K., M.E.Ç., M.K., O.K. ve Ö.G. hakkında 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma’ suçundan 7’şer yıla kadar hapis ve 3 biner güne kadar adli para cezası istemiyle dava açıldı.

‘BASİT HIRSIZLIK DEĞİL, DOLANDIRICILIK’Tarihi ‘İskenderoğlu Kebapçısı’nda yaşanan olayla ilgili yargılamaya devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanıklardan E.C., müşteki Oğuzhan İskenderoğlu ile tarafların avukatları katıldı. Mahkemede söz veren Oğuzhan İskenderoğlu, olayın basında yer almasından sonra toplumda, firmanın çok varlıklı olması nedeniyle çalınan paralardan haberdar olunmadığı yönünde algı oluştuğunu belirterek, “Biz çalışanlarımızın maaşlarını ödemek için kredi kullandık. Sanıklar ise sahte fiş kullanmışlar. Olay görüldüğü kadar basit bir hırsızlık değil düpedüz dolandırıcılık” dedi.Mahkemede kelam alan sanık avukatları da bilirkişi raporunun yalnızca kamera kayıtları üzerine odaklandığını lisana getirerek, şirketin vergi kaçırdığı iddiasıyla mali kayıtlarının incelenmesini ve tekrar rapor aldırılmasını talep etti.Sanıkların ‘dolandırıcılık’ hatasını işlediklerinin sabit olduğunu belirten müşteki avukatı ise vergi kaçakçılığı teziyle ilgili “Hakim bey, biz değil vergi kaçırmak; çalışanlarımızın çaldıkları paraların vergisini dahi ödedik” dedi.

Mahkeme hakimi, savcının mütalaa vermesi için duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu